Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsEPCOS (TDK) B41896C7188M000
B41896C7188M000
5S-B41896C7188M000
B41896C7188M000
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Product Description
Packaging:Bulk
Series:B41896
Capacitance:1800??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:35V
ESR (Equivalent Series Resistance):84 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 125??????C
Operating Temperature:-55??????C ~ 125??????C
Polarization:Polar
Applications:Automotive
Ripple Current - Low Frequency:-
Ripple Current - High Frequency3.16A @ 100kHz
Impedance:22 mOhm
Lead Spacing:0.295 (7.50mm)
Size / Dimension:0.630 Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.319 (33.50mm)