B41896C6567M
5S-B41896C6567M
B41896C6567M
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL
| Series: | B41896 |
| Capacitance: | 560??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 50V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 226 mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 7000 Hrs @ 125??????C |
| Ripple Current - Low Frequency: | - |
| Ripple Current - High Frequency | 2.28A @ 100kHz |
| Impedance: | 34 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.295 (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.630 Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.866 (22.00mm) |