B41896C6277M
5S-B41896C6277M
B41896C6277M
CAP ALUM 270UF 20% 50V RADIAL
| Series: | B41896 |
| Capacitance: | 270??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 50V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 468 mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 7000 Hrs @ 125??????C |
| Ripple Current - Low Frequency: | - |
| Ripple Current - High Frequency | 1.82A @ 100kHz |
| Impedance: | 55 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.197 (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492 Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.866 (22.00mm) |