B41896C5338M000
5S-B41896C5338M000
B41896C5338M000
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
| Series: | B41896 |
| Capacitance: | 3300??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 25V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 80 mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 7000 Hrs @ 125??????C |
| Ripple Current - Low Frequency: | - |
| Ripple Current - High Frequency | 3.5A @ 100kHz |
| Impedance: | 21 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.295 (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.709 Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.319 (33.50mm) |