B41896C5108M000
5S-B41896C5108M000
B41896C5108M000
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
| Series: | B41896 |
| Capacitance: | 1000??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 25V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 215 mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 7000 Hrs @ 125??????C |
| Ripple Current - Low Frequency: | - |
| Ripple Current - High Frequency | 2.28A @ 100kHz |
| Impedance: | 38 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.197 (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492 Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.063 (27.00mm) |