B41896C4278M
5S-B41896C4278M
B41896C4278M
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Product Description
Packaging:Bulk
Series:B41896
Capacitance:2700??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:16V
ESR (Equivalent Series Resistance):89 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 125??????C
Operating Temperature:-55??????C ~ 125??????C
Polarization:Polar
Applications:Automotive
Ripple Current - Low Frequency:-
Ripple Current - High Frequency2.86A @ 100kHz
Impedance:26 mOhm
Lead Spacing:0.295 (7.50mm)
Size / Dimension:0.630 Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.063 (27.00mm)