B41896C3398M
5S-B41896C3398M
B41896C3398M
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | B41896 |
| Capacitance: | 3900??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 10V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 78 mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 7000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | -55??????C ~ 125??????C |
| Ripple Current - Low Frequency: | - |
| Ripple Current - High Frequency | 2.86A @ 100kHz |
| Impedance: | 26 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.295 (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.630 Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.063 (27.00mm) |