B41895B5188M
5S-B41895B5188M
B41895B5188M
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | B41895 |
| Capacitance: | 1800??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 25V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 37 mOhm @ 10kHz |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 125??????C |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 125??????C |
| Ripple Current - Low Frequency: | - |
| Ripple Current - High Frequency | 2.28A @ 100kHz |
| Impedance: | 34 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.295 (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.630 Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.866 (22.00mm) |