B41895A7188M000
5S-B41895A7188M000
B41895A7188M000
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | B41895 |
| Capacitance: | 1800??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 35V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 25 mOhm @ 10kHz |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 125??????C |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 125??????C |
| Ripple Current - Low Frequency: | - |
| Ripple Current - High Frequency | 3.34A @ 100kHz |
| Impedance: | 21 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.197 (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492 Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.654 (42.00mm) |