B41890A5188M
5S-B41890A5188M
B41890A5188M
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | B41890 |
| Capacitance: | 1800??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 25V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 31 mOhm @ 10kHz |
| Lifetime @ Temp.: | 15000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | -55??????C ~ 105??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | - |
| Ripple Current - High Frequency | 3.34A @ 100kHz |
| Impedance: | 26 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.197 (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492 Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.654 (42.00mm) |