B41888D3568M9
5S-B41888D3568M9
B41888D3568M9
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Series: | B41888 |
| Capacitance: | 5600??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 10V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 24 mOhm @ 10kHz |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 105??????C |
| Ripple Current - Low Frequency: | - |
| Ripple Current - High Frequency | 2.93A @ 100kHz |
| Impedance: | 22 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.295 (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.630 Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.063 (27.00mm) |