B41888C8128M000
5S-B41888C8128M000
B41888C8128M000
CAP ALUM 1200UF 20% 63V RADIAL
| Series: | B41888 |
| Capacitance: | 1200??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 63V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 52 mOhm @ 10kHz |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 105??????C |
| Ripple Current - Low Frequency: | - |
| Ripple Current - High Frequency | 2.094A @ 100kHz |
| Impedance: | 47 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.295 (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.709 Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.319 (33.50mm) |