B41866C6566M000
5S-B41866C6566M000
B41866C6566M000
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | B41866 |
| Capacitance: | 56??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 50V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 679 mOhm @ 100kHz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 125??????C |
| Operating Temperature: | -55??????C ~ 125??????C |
| Ripple Current - Low Frequency: | - |
| Ripple Current - High Frequency | 370mA @ 100kHz |
| Impedance: | 602 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.138 (3.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.315 Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.512 (13.00mm) |