B41866C4477M000
5S-B41866C4477M000
B41866C4477M000
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
| Series: | B41866 |
| Capacitance: | 470??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 16V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 373 mOhm @ 100kHz |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 125??????C |
| Ripple Current - Low Frequency: | - |
| Ripple Current - High Frequency | 450mA @ 100kHz |
| Impedance: | 336 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.197 (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.394 Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.532 (13.50mm) |