B41866C4278M000
5S-B41866C4278M000
B41866C4278M000
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | B41866 |
| Capacitance: | 2700??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 16V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 39 mOhm @ 100kHz |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 125??????C |
| Operating Temperature: | -55??????C ~ 125??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | Automotive |
| Ripple Current - Low Frequency: | - |
| Ripple Current - High Frequency | 2.279A @ 100kHz |
| Impedance: | 37 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.295 (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.630 Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.063 (27.00mm) |