B41866C4228M000
5S-B41866C4228M000
B41866C4228M000
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | B41866 |
| Capacitance: | 2200??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 16V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 50 mOhm @ 100kHz |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 125??????C |
| Operating Temperature: | -55??????C ~ 125??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | Automotive |
| Ripple Current - Low Frequency: | - |
| Ripple Current - High Frequency | 1.895A @ 100kHz |
| Impedance: | 46 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.295 (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.630 Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.866 (22.00mm) |