B41858C6158M000
5S-B41858C6158M000
B41858C6158M000
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | B41858 |
| Capacitance: | 1500??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 50V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 38 mOhm @ 10kHz |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | -55??????C ~ 105??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | Automotive |
| Ripple Current - Low Frequency: | - |
| Ripple Current - High Frequency | 2.417A @ 100kHz |
| Impedance: | 36 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.295 (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.709 Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.063 (27.00mm) |