B41858C3108M000
5S-B41858C3108M000
B41858C3108M000
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | B41858 |
| Capacitance: | 1000??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 10V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 118 mOhm @ 10kHz |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | -55??????C ~ 105??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | Automotive |
| Ripple Current - Low Frequency: | - |
| Ripple Current - High Frequency | 846mA @ 100kHz |
| Impedance: | 105 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.197 (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.394 Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.669 (17.00mm) |