B41856C7108M000
5S-B41856C7108M000
B41856C7108M000
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | B41856 |
| Capacitance: | 1000??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 35V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 4000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 105??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | - |
| Ripple Current - High Frequency | 2.3A @ 100kHz |
| Impedance: | 25 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.197 (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492 Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.063 (27.00mm) |