B41851A4108M000
5S-B41851A4108M000
B41851A4108M000
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
| Series: | B41851 |
| Capacitance: | 1000??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 16V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 330 mOhm @ 120Hz |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 560mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.197 (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.394 Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.669 (17.00mm) |