B41821K4228M000
5S-B41821K4228M000
B41821K4228M000
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
| Series: | B41821 |
| Capacitance: | 2200??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 16V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 170 mOhm @ 120Hz |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 1.3A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.197 (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492 Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.866 (22.00mm) |