B41821G9108M000
5S-B41821G9108M000
B41821G9108M000
CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL
| Series: | B41821 |
| Capacitance: | 1000??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 100V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 170 mOhm @ 120Hz |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 1.3A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.295 (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.709 Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.653 (42.00mm) |