B41821F4477M000
5S-B41821F4477M000
B41821F4477M000
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
| Series: | B41821 |
| Capacitance: | 470??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 16V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 710 mOhm @ 120Hz |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 440mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.138 (3.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.315 Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.511 (13.00mm) |