B41821F4109M000
5S-B41821F4109M000
B41821F4109M000
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL
| Series: | B41821 |
| Capacitance: | 10000??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 16V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 60 mOhm @ 120Hz |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 2.75A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.295 (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.709 Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.456 (37.00mm) |