Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsEPCOS (TDK) B41821A9567M000
B41821A9567M000
5S-B41821A9567M000
B41821A9567M000
CAP ALUM 560UF 20% 100V RADIAL
Product Description
Packaging:Bulk
Series:B41821
Capacitance:560??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:100V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85??????C
Operating Temperature:-40??????C ~ 85??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:1.8A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency-
Impedance:-
Lead Spacing:0.295 (7.50mm)
Size / Dimension:0.630 Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.319 (33.50mm)