B41580A8478M000
5S-B41580A8478M000
B41580A8478M000
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SCREW
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | B41580 |
| Capacitance: | 4700??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 63V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 60 mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 105??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 4.4A @ 100Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | 64 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.500 (12.70mm) |
| Size / Dimension: | 1.406 Dia (35.70mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.232 (56.70mm) |