B41580A7689M000
5S-B41580A7689M000
B41580A7689M000
CAP ALUM 68000UF 20% 40V SCREW
| Series: | B41580 |
| Capacitance: | 68000??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 40V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 9 mOhm @ 100Hz |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 15A @ 100Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | 8.4 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.874 (22.20mm) |
| Size / Dimension: | 2.032 Dia (51.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 4.201 (106.70mm) |