B41580A5479M000
5S-B41580A5479M000
B41580A5479M000
CAP ALUM 47000UF 20% 25V SCREW
| Series: | B41580 |
| Capacitance: | 47000??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 25V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 16 mOhm @ 100Hz |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 11A @ 100Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | 13 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.500 (12.70mm) |
| Size / Dimension: | 1.406 Dia (35.70mm) |
| Height - Seated (Max): | 4.201 (106.70mm) |