B41560A9228M000
5S-B41560A9228M000
B41560A9228M000
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SCREW
| Series: | B41560 |
| Capacitance: | 2200??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 100V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 70 mOhm @ 100Hz |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 4.7A @ 100Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | 77 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.500 (12.70mm) |
| Size / Dimension: | 1.406 Dia (35.70mm) |
| Height - Seated (Max): | 3.217 (81.70mm) |