B41560A9159M000
5S-B41560A9159M000
B41560A9159M000
CAP ALUM 15000UF 20% 100V SCREW
| Series: | B41560 |
| Capacitance: | 15000??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 100V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 10 mOhm @ 100Hz |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 15A @ 100Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | 10 mOhm |
| Lead Spacing: | 1.122 (28.50mm) |
| Size / Dimension: | 2.532 Dia (64.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 4.161 (105.70mm) |