B41560A8100M000
5S-B41560A8100M000
B41560A8100M000
CAP ALUM 100000UF 20% 63V SCREW
| Series: | B41560 |
| Capacitance: | 100000??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 63V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 5 mOhm @ 100Hz |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 23A @ 100Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | 6.6 mOhm |
| Lead Spacing: | 1.248 (31.70mm) |
| Size / Dimension: | 3.028 Dia (76.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.638 (143.20mm) |