B41554E9228Q000
5S-B41554E9228Q000
B41554E9228Q000
CAP ALUM 2200UF 100V SCREW
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | B41554 |
| Capacitance: | 2200??????F |
| Tolerance: | -0.1 |
| Voltage - Rated: | 0.3 |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 100V |
| Lifetime @ Temp.: | 57 mOhm @ 100Hz |
| Operating Temperature: | 2500 Hrs @ 125??????C |
| Polarization: | -55??????C ~ 125??????C |
| Applications: | Polar |
| Ripple Current - Low Frequency: | General Purpose |
| Ripple Current - High Frequency | 4.2A @ 100Hz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 30 mOhm |
| Size / Dimension: | 0.500 (12.70mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.406 Dia (35.70mm) |
| Surface Mount Land Size | 3.217 (81.70mm) |