B41456B8688M000
5S-B41456B8688M000
B41456B8688M000
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SCREW
| Series: | B41456 |
| Capacitance: | 6800??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 63V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 43 mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 12000 Hrs @ 85??????C |
| Operating Temperature: | - |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 5.9A @ 100Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | 42 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.500 (12.70mm) |
| Size / Dimension: | 1.406 Dia (35.70mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.232 (56.70mm) |