B41456B4479M000
5S-B41456B4479M000
B41456B4479M000
CAP ALUM 47000UF 20% 16V SCREW
| Series: | B41456 |
| Capacitance: | 47000??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 16V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 16 mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 12000 Hrs @ 85??????C |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 85??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 11A @ 100Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | 13 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.500 (12.70mm) |
| Size / Dimension: | 1.406 Dia (35.70mm) |
| Height - Seated (Max): | 3.177 (80.70mm) |