B41252A8188M
5S-B41252A8188M
B41252A8188M
CAP ALUM 1800UF 20% 63V SNAP
| Series: | B41252 |
| Capacitance: | 1800??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 63V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 1.64A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.866 Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.260 (32.00mm) |