B41252A7688M
5S-B41252A7688M
B41252A7688M
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP
| Series: | B41252 |
| Capacitance: | 6800??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 35V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 2.61A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.866 Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.654 (42.00mm) |