B41231B228M
5S-B41231B228M
B41231B228M
CAP ALUM 2200UF 20% 80V SNAP
| Series: | B41231 |
| Capacitance: | 2200??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 80V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 3.36A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394 (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.000 Dia (25.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.260 (32.00mm) |