AVE474M50B12T-F
5S-AVE474M50B12T-F
AVE474M50B12T-F
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD
Product Description
| Packaging: | Digi-Reel? |
| Series: | AVE |
| Capacitance: | 0.47??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 50V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 352.73 Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85??????C |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 85??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 7mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 10.5mA @ 10kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.157 Dia (4.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.209 (5.30mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.169 L x 0.169 W (4.30mm x 4.30mm) |