80ZLH820MEFC16X35.5
5S-80ZLH820MEFC16X35.5
80ZLH820MEFC16X35.5
CAP ALUM 820UF 20% 80V T/H
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | ZLH |
| Capacitance: | 820??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 80V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 105??????C |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 105??????C |
| Polarization: | Polar |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 1.56A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 2.6A @ 100kHz |
| Impedance: | 29 mOhm |
| Lead Spacing: | 0.295 (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.630 Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.476 (37.50mm) |