Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsRubycon 80USG4700MEFCSN30X40
80USG4700MEFCSN30X40
5S-80USG4700MEFCSN30X40
80USG4700MEFCSN30X40
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP-IN
Product Description
Packaging:Bulk
Series:USG
Capacitance:4700??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:80V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85??????C
Operating Temperature:-40??????C ~ 85??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:4.28A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency4.922A @ 100kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394 (10.00mm)
Size / Dimension:1.181 Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.654 (42.00mm)