63YXJ10M5X11
5S-63YXJ10M5X11
63YXJ10M5X11
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL
Product Description
Packaging:Bulk
Series:YXJ
Capacitance:10??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:63V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105??????C
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:72.66mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency173mA @ 100kHz
Impedance:880 mOhm
Lead Spacing:0.079 (2.00mm)
Size / Dimension:0.197 Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492 (12.50mm)
  • TE Connectivity
  • Connector Header Through Hole 4 position 0.156" (3.96mm)
  • In stock
  • TE Connectivity
  • Connector Header Through Hole 9 position 0.156" (3.96mm)