Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsRubycon 63YXH15MEFCTA5X11
63YXH15MEFCTA5X11
5S-63YXH15MEFCTA5X11
63YXH15MEFCTA5X11
CAP ALUM 15UF 20% 63V RADIAL
Product Description
Packaging:Tape & Box (TB)
Series:YXH
Capacitance:15??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:63V
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:26.04mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency62mA @ 100kHz
Impedance:1.8 Ohm
Lead Spacing:0.079 (2.00mm)
Size / Dimension:0.197 Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492 (12.50mm)
  • TE Connectivity
  • Connector Header Through Hole 4 position 0.156" (3.96mm)
  • In stock
  • TE Connectivity
  • Connector Header Through Hole 9 position 0.156" (3.96mm)