63TXW560MEFC10X40
5S-63TXW560MEFC10X40
63TXW560MEFC10X40
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL
| Series: | TXW |
| Capacitance: | 560??????F |
| Tolerance: | ??????20% |
| Voltage - Rated: | 63V |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency: | 1.43A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 2.6A @ 100kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.197 (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.394 Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.673 (42.50mm) |
- TE Connectivity
- Connector Header Through Hole 4 position 0.156" (3.96mm)
- In stock
- TE Connectivity
- Connector Header Through Hole 9 position 0.156" (3.96mm)
- TE Connectivity AMP Connectors
- Connector Header Through Hole 4 position 0.100" (2.54mm)