63SEV220M12.5X16
5S-63SEV220M12.5X16
63SEV220M12.5X16
CAP ALUM 220UF 20% 63V SMD
Product Description
Packaging:Digi-Reel?
Series:SEV
Capacitance:220??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:63V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85??????C
Operating Temperature:-40??????C ~ 85??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:580mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency696mA @ 10kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.492 Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.669 (17.00mm)
Surface Mount Land Size0.512 L x 0.512 W (13.00mm x 13.00mm)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Radial
Other::Can - SMD
Related special
  • TE Connectivity
  • Connector Header Through Hole 4 position 0.156" (3.96mm)
  • In stock
  • TE Connectivity
  • Connector Header Through Hole 9 position 0.156" (3.96mm)