Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsRubycon 63MXG5600MEFCSN35X25
63MXG5600MEFCSN35X25
5S-63MXG5600MEFCSN35X25
63MXG5600MEFCSN35X25
CAP ALUM 5600UF 20% 63V SNAP-IN
Product Description
Packaging:Bulk
Series:MXG
Capacitance:5600??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:63V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105??????C
Operating Temperature:-40??????C ~ 105??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:3.22A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency3.703A @ 10kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394 (10.00mm)
Size / Dimension:1.378 Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.063 (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Other::Can - Snap-In
Related special
  • TE Connectivity
  • Connector Header Through Hole 4 position 0.156" (3.96mm)
  • In stock
  • TE Connectivity
  • Connector Header Through Hole 9 position 0.156" (3.96mm)