6.3ZL68MEFCTZ5X7
5S-6.3ZL68MEFCTZ5X7
6.3ZL68MEFCTZ5X7
CAP ALUM 68UF 20% 6.3V RADIAL
Product Description
Packaging:Tape & Box (TB)
Series:ZL
Capacitance:68??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105??????C
Operating Temperature:-40??????C ~ 105??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:105mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency-
Impedance:430 mOhm
Lead Spacing:0.079 (2.00mm)
Size / Dimension:0.197 Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.315 (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Other::Can
Related special
  • TE Connectivity
  • Connector Header Through Hole 4 position 0.156" (3.96mm)
  • In stock
  • TE Connectivity
  • Connector Header Through Hole 9 position 0.156" (3.96mm)