Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsRubycon 6.3YXG330MEFC6.3X11
6.3YXG330MEFC6.3X11
5S-6.3YXG330MEFC6.3X11
6.3YXG330MEFC6.3X11
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Product Description
Packaging:Bulk
Series:YXG
Capacitance:330??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105??????C
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:187mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency340mA @ 100kHz
Impedance:220 mOhm
Lead Spacing:0.098 (2.50mm)
Size / Dimension:0.248 Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.492 (12.50mm)
  • TE Connectivity
  • Connector Header Through Hole 4 position 0.156" (3.96mm)
  • In stock
  • TE Connectivity
  • Connector Header Through Hole 9 position 0.156" (3.96mm)