Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsRubycon 6.3TWL470MEFC8X11.5
6.3TWL470MEFC8X11.5
5S-6.3TWL470MEFC8X11.5
6.3TWL470MEFC8X11.5
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
Product Description
Packaging:Bulk
Series:TWL
Capacitance:470??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85??????C
Operating Temperature:-40??????C ~ 85??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:400mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency480mA @ 10kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.138 (3.50mm)
Size / Dimension:0.315 Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.512 (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Other::Can
Related special
  • TE Connectivity
  • Connector Header Through Hole 4 position 0.156" (3.96mm)
  • In stock
  • TE Connectivity
  • Connector Header Through Hole 9 position 0.156" (3.96mm)