Home All Products Capacitors Aluminum CapacitorsRubycon 6.3MS5330MEFCT58X5
6.3MS5330MEFCT58X5
5S-6.3MS5330MEFCT58X5
6.3MS5330MEFCT58X5
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Product Description
Packaging:Tape & Box (TB)
Series:MS5
Capacitance:330??????F
Tolerance:??????20%
Voltage - Rated:6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85??????C
Operating Temperature:-40??????C ~ 85??????C
Polarization:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current - Low Frequency:145mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency174mA @ 10kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.098 (2.50mm)
Size / Dimension:0.315 Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.256 (6.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Other::Can
Related special
  • TE Connectivity
  • Connector Header Through Hole 4 position 0.156" (3.96mm)
  • In stock
  • TE Connectivity
  • Connector Header Through Hole 9 position 0.156" (3.96mm)