550C902T250DE2B
5S-550C902T250DE2B
550C902T250DE2B
CAP ALUM 9000UF 250V SCREW
| Series: | 550C |
| Capacitance: | 9000??????F |
| Tolerance: | -0.1 |
| Voltage - Rated: | 0.5 |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 250V |
| Lifetime @ Temp.: | 13.9 mOhm |
| Ripple Current - High Frequency | 24.6A @ 120Hz |
| Impedance: | 31.73A @ 10kHz |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 1.250 (31.75mm) |
| Height - Seated (Max): | 3.000 Dia (76.20mm) |
| Surface Mount Land Size | 5.125 (130.18mm) |
- Molex
- 70 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
- TE Connectivity
- 24 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut